top of page

Místní zajímavosti

Katolický kostel sv. Mikuláše je dominantou Prosečského náměstí. Raně gotická kaple se vzácnou klenbou je nejstarší dochovanou památkou města. 

Katolický kostel proseč
Evangelický kostel - proseč

Evangelický kostel v empírovém stylu z let 1834–1838 je kulturní památku s vysokou urbanistickou hodnotou a neobvyklým truhlářským a řezbářským vyzdobením interiéru. 

U evangelického kostela stojí evangelická škola čp. 7 z roku 1783.  Dnes se pravidelně využívá k pořádání kulturních akcí - Prosečských dýchánků či Muzejních podvečerů.

Evangelická škola - muzeum dýmek
Zahrada evangelické fary - muzeum dýmek

Na zahradě evangelické fary se nachází několik zajímavých objektů – hřiště v podobě torza Noemovy archy, strom Olgy Havlové a lavička doktorky Mileny Černé, ředitelky a předsedkyně Nadace Olgy Havlové. V blízkosti se nachází i pomník prosečských židovských rodin, které byli obětmi holocaustu.

V blízkosti najdete také dům čp. 74, který patřil české spisovatelce Teréze Novákové. Ta zde napsala svá vrcholná díla jako Děti čistého živého, Drašar či sbírku Úlomky žuly. 

Dům Terezy Novákové - muzeum dýmek
Kameny zmizelých- muzeum dýmek

V Proseči jsou Kameny zmizelých neboli Stolpersteine na 4 místecha vzdávají hold celkem 22 lidem. Rodině Kopperlově (7 lidí), Breitenfeldovým (9 lidí), Polákovým (4 lidé) a Kosinerovým (2 lidi). 

Pomník generála Svatoně a kapitána Sošky stojí na místě, kde padli tito dva vůdci partyzánského odboje proti nacismu. Pomník je umístěnv parku, který připomíná rozsáhlou odbojovou činnost v naší oblasti.

Park generála Svatoně - muzeum dýmek
Rozhledna terezka - muzeum dýmek

Dřevěná rozhledna Terezka byla vystavěna v lokalitě na Pasekách nad Prosečí ve výšce 626 m n. m. Její výška je 28 metrů. Kromě blízkého okolí nabízí výhled na Orlické hory či Krkonoše.

Planetární stezka je model sluneční soustavy v měřítku 1:1 miliardě, kterému odpovídají jak velikosti modelů těles, tak i jejich vzájemné vzdálenosti. Stezka je dlouhá 8 km.

Planetarni_stezka.jfif
Mikroregion Maštale- muzeum dýmek

Další tipy na výlety po okolí včetně turistických tras a cyklotras naleznete na stránkách Mikroregionu Maštale.

bottom of page